HER YAŞIN BİR ESTETİĞİ VAR

  Cuma, 30.07.2010 11:40:44
 
 

Kendini iyi hissetmek önemlidir. İnsanın kendine güveni pek çok kaynaktan geliyor olabilir bunlardan biri de nasıl göründüğü konusunda iyi hissetmektir.


Her yaşta dış görünüm değişik nedenlerle önem kazanır; Bazen sadece arkadaşlar, bazen karşı cins, bazen iş yaşamı bazen de sadece yaş daha iyi bir görünüm arayışını getirebilir. Plastik cerrahi ve diğer kozmetik işlemler daha iyi görünme arzusuna çözüm veya çözümler getirebilmektedir.

 

Teen- age yaşlar:  Burun ve kulaklara odaklanırlar.

14-15 ve daha sonrası yaşlar burnun son şeklini aldığı yaşlardır. Burun kemerleri, burun ucu problemleri bu yaşlarda gelişimini gösterir. Kulaklar ise gelişimini daha önce tamamlamış olsa da sürekli kendi yüzünü inceleyen genç kız ve erkekler için kepçe kulaklara tahammül etmek oldukça zor olmaktadır. Kulak ve burun estetik ameliyatları 15-20 arası yaşlar en çok talep gören estetik girişimlerdir.

 

Yirmili yaşlar; Dikkat daha çok vücutlara yoğunlaşır

 Diyet ve egzersizlerle giderilemeyen yağ birikimleri ve kızlarda göğüs problemleri ön plana çıkan sorunlardır. Karın çevresi ve basenlerde daha sık rastladığımız diyete dirençli yağ birikimleri liposuction (vakumla ağ aldırma) başvurularını bu yaşlarda sıklaştırırken, silikon protez ile göğüs büyütmenin de en sık yapıldığı yaşlar bu yaşlardır. Bu arada kadın tipi göğüs büyüklüğünden (jinekomasti) şikayetçi genç erkeklerin de hemen tamamı bu yaşlarda düzeltme operasyonları için başvurmaktadırlar.

 

30’lu yaşlar; Göz kapakları ve yüzde görülmeye başlanan ilk çizgilerle ilgilenme zamanı

İnsanların yaşla oluşan yıpranmayı vücutlarında ilk hissetmeye başladıkları bu yaşlarda ilk fark edilen değişimler kaçınılmaz olarak yüzdedir. Göz kapaklarında torbalanmalar, yüzde daha önce olmayan kırışıklar ve gittikçe derinleşen oluklar bu yaşların en sık sorunlarıdır. Göz kapağı torbalarının alınması ve Botox ve dolgu uygulamaları yüzdeki yıpranmış ve yorgun görünümü gidermek için bu yaşlarda en sık uyguladığımız girişimlerdir.

 

40’lı yaşlar; Bedensel estetik sorunlar tekrar ön plana çıkar

Bu yaşlar yaşlanmanın geri dönüşümsüz etkilerinin gittikçe artan yoğunlukta hissedilmeye başladığı yaşlardır. Sarkmış karınlar sporla toparlanamaz, alınmış kilolar diyete daha fazla direnç gösterirler. Büyük göğüsler sırt ve boyun ağrılarına yol açmaya başlar, ve tabii göğüslerde sarkmalar kaçınılmazdır. Karın germe ve göğüs dikleştirmenin sivri bir pik yaptığı bu yaşlarda liposuction da daha sık talep görür. Aynı seansta hem karın germe hem de göğüs küçültme ve dikleştirmenin yapıldığı kombine ameliyatlar da en sık bu yaşlarda yapılır.

 

50’li ve 60’lı yaşlar; Yüze tekrar geri dönüş zamanı

Yüz ve boyundaki sarkmalar, üst göz kapaklarında sarkmaların neredeyse kaçınılmaz olduğu bu yaşlarda modern yüz ve boyun germe teknikleri, göz kapağı estetikleri diğer tüm estetik girişimlerden daha fazla sayıda istenmektedir. Ülkemizde bu yaşlardaki insanlar modern dünyaya oranla estetik girişimlere daha az rağbet gösterme eğiliminde olsa da şu bir gerçek ki sosyoekonomik gelişim arttıkça ve insan ömrü uzadıkça tıpkı batıda olduğu gibi daha fazla insan yaşlı görünümünü düzeltmek için bıçak altına yatmayı göze alacaktır.

 

 

Estetik cerrahinin herkes için uygun olduğunu söylemek elbette imkansız. Ancak her yaşta insanın değişik nedenlerle de olsa iyi görünmeye ihtiyaç duyduğu bir gerçek. Bu durumda herhangi bir estetik ameliyata girişmeden önce yapılacak en doğru şey beklentilerin estetik cerrahi yöntemleriyle ne kadar karşılanacağını çok iyi anlamak ve doğru bilgilenme için güvenilir adreslere başvurmaktır. Modern estetik cerrahi daha iyi bir görünüm için birçok alternatif sunabilir. Daha güzel ve daha genç görünmek sosyal, ailesel veya profesyonel problemleri çözer diye düşünmek kesinlikle yanlış olsa da estetik ameliyatların insanların kendilerine güvenini tekrar kazandırdığı ve daha iyi hissettirdiği de bir gerçek.       


Op.Dr. Cemil Tugay  

 
  
 
 
 
 
 
 
 
 
BURUN ESTETİĞİ AMELİYATI
Amaç Artık Sadece Estetik Değil Aynı Zamanda Daha İyi Nefes Almayı Sağlamak
BOTOX
BOTOX ZARARLI MI? BOTOXTAN KORKMALI MIYIZ?
BÜYÜK GÖĞÜSLER HEM VÜCUDA HEM DE PSİKOLOJİYE AĞIR YÜK
BÜYÜK GÖĞÜSLER HEM VÜCUDA HEM DE PSİKOLOJİYE AĞIR YÜK
GÖĞÜS KÜÇÜLTME
NEDEN GÖĞÜS ESTETİĞİ? NEDEN GÖĞÜS KÜÇÜLTME?
GÖĞÜSLERİNİZ NASIL BÜYÜR?
İLERİ DÜZEYDEKİLER İÇİN GÖĞÜS BÜYÜTME HAKKINDA BİLGİ.
HER YAŞIN BİR ESTETİĞİ VAR
HER YAŞIN BİR ESTETİĞİ VAR
GÖĞÜS KÜÇÜLTME AMELİYATI MEME KANSERİ RİSKİNİ AZALTIYOR
GÖĞÜS KÜÇÜLTME AMELİYATI MEME KANSERİ RİSKİNİ AZALTIYOR
ERKEKLERİN GÖĞÜSLERİ NEDEN BÜYÜR? BU SORUN NASIL TEDAVİ EDİLİR?
ERKEKLERİN GÖĞÜSLERİ NEDEN BÜYÜR? BU SORUN NASIL TEDAVİ EDİLİR?
SİLİKON EFSANESİ
SİLİKON EFSANESİ
EMZİRME GÖĞÜSLERİ SARKITIR MI?
EMZİRME GÖĞÜSLERİ SARKITIR MI?
GÖGÜSLERİNİZ NASIL BÜYÜR?
Yeni başlayanlar için Göğüs Büyütme Hakkında Bilgi.
Dr. Cemil Tugay'ın Tüm Yazılarına Ulaşmak İçin Tıklayın
E-Posta Adresiniz:
Telefon Numaranız:
Sorunuz? :

Merak ettiğiniz konularda bize ulaşın. Sorularınız için, haftaiçi saat 10:00-18:00 arasında bize online ulaşabilirsiniz.
Online Danışma İçin Tıklayın


Yasal Uyarı: Estetik ve Plastik Cerrahi uygulamaları hakkında bilgi verme ve iletişim sağlama gayesiyle hazırlanan bu site ticari niyetler güdülerek veya reklam yapma amacıyla kurulmamıştır. Site içeriği plastik cerrahi uzmanı Op.Dr. Cemil Tugay’ın tecrübe, bilgi ve birikimlerine dayanarak kendisi tarafınca hazırlanmıştır. Bilgiler her ne kadar güncel tutulmaya çalışılsa da plastik cerrahi bilimindeki yenilik ve gelişmelere paralel olarak değişmeler gösterebilir ve doktorun en güncel uygulamalarını ya da görüşlerini, ayrıca herhangi bir tedavi için tüm seçenekleri içermeyebilir. Bu konuda sorumluluk kabul edilmez. Burada verilen bilgilere dayanarak uygulanan tedaviler konusunda hiçbir sorumluluk kabul edilmez. Burada verilen bilgiler, tıbbi bir uygulama, tedavi ya da ameliyat konusunda karar vermeye veya başkalarını yönlendirmeye dayanak olmaz, olamaz. Herhangi bir işlem yaptırmayı düşünen bir kişi yetkili ve ruhsatlı bir sağlık kuruluşunda mutlaka uzman doktor muayenesine tabi tutulmalıdır. Bu siteye giren kişiler bu şartları kabul etmiş sayılırlar. Yasalar gereği bu sitede, hastaların ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası resimleri yayınlanmamaktadır.